Často kladené otázky

Aké doklady potrebujem na cestu do Dominikánskej republiky?

Do Dominikánskej republiky potrebujete pas. Platnosť pasu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate.

Viete mi pomôcť pri vybavovaní pasu?

Pasy nevybavujeme a nevydávame. V prípade potreby sa na nás však môžete obrátiť a pokúsime sa Vám pomôcť pri procese vybavovania cestovného pasu.

Potrebujem do Dominikánskej republiky víza?

Áno. Do Dominikánskej republiky budete potrebovať víza. Cena za víza je 10 USD.

Pre občanov SR za účelom turistiky je vstup bez víz, pri príchode máte možnosť zakúpiť si turistickú kartu, ktorá  je platná na 30 dní.

Potrebujem pred cestou do Dominikánskej republiky špeciálne očkovanie?

Na cestu do Dominikánskej republiky za účelom dovolenky v turistických destináciách momentálne nepotrebujete žiadne povinné očkovanie.

Prosím, sledujte však vývoj aktuálnej situácie ohľadne Covid19.

Udeľujete víza?

Honorárny konzulát nie je oprávnený poskytovať víza.

Všetky potrebné informácie a podmienky ohľadne udeľovania víz ako aj riešenia situácií spojených s uzavretím manželstva v Dominikánskej republike nájdete tu.

Čo sa stane keď chcem ostať v Dominikánskej republike viac ako 30 dní?

Pri pobyte nad 30 dní počítajte s dodatočným poplatkom pri odchode – určeným na pohyblivej stupnici podľa celkovej dĺžky pobytu. Pozrite si príslušné poplatky a sem nahrajte požadované dokumenty, ktoré je potrebné zaplatiť online pred odletom alebo na imigračnom oddelení letiska – po odbavení a po bezpečnostnej kontrole – pri odlete.

Mám záujem o dlhodobý pobyt v Dominikánskej republike. Čo mám spraviť?

Postupujte, prosím, podľa aktuálnych informácií uvedených tu.

Aká je telefónna predvoľba do Dominikánskej republiky?

Kód krajiny je +1. Existujú tri predvoľby: 809, 829 a 849.

Možem v Dominikánskej republike platiť Americkými dolármi alebo Eurami?

Podniky v turistických destináciách vrátane reštaurácií, barov, obchodných domov, obchodov so suvenírmi a supermarketov zvyknú akceptovať doláre, aj keď dostanete menej výhodnú sadzbu ako v bankách. To znamená, že väčšina cien v Dominikánskej republike je v dominikánskych pesos. Ak plánujete urobiť veľký nákup v malých obchodoch a na trhoch, najprv sa dohodnite s predajcom, ktorý môže mať záujem o platbu v amerických dolároch alebo eurách. Ceny sú však v supermarketoch a obchodoch v nákupných centrách pevné. Najlepšie urobíte, ak použijete bankomat na výber miestnej meny za najlepší denný výmenný kurz.

Aký je aktuálny výmenný kurz?

Aktuálny výmenný kurz nájdete tu.

Kedy je sezóna hurikánov?

Obdobie hurikánov v Atlantiku sa začína 1. júna a trvá do 30. novembra. V Dominikánskej republike sú to letné a skoré jesenné obdobia, keď je slnečné a vlhké počasie, s miernou oblačnosťou a občasnými dažďovými prehánkami v neskorých popoludňajších alebo nočných hodinách. Historicky sa najviac hurikánov vyskytlo v mesiaci september. Mali by ste si tiež uvedomiť, že Dominikánska republika je veľká krajina – to znamená, že zatiaľ čo jedno pobrežie môže byť zasiahnuté, iné môže byť búrkou úplne nepostihnuté.

Kedy je sezóna dažďov?

Dominikánska republika je obklopená viac ako 1 600 km pobrežia na jej severných, východných a južných hraniciach a podnebie je tropické. Poludňajšie teploty sa pohybujú od 27 °C do 32 °C (80 °F až 90 °F) a počas zimy môžu klesnúť na 18 °C a 23 °C . Keďže ide o tropické podnebie je ťažké povedať, či a kedy je obdobie dažďov. Dážď zvyčajne trvá krátko.

Nenašli ste odpoveď na Vašu otázku?

V prípade, že máte ďaľšie otázky, potrebujete sa poradiť prosím neváhajte nás kontaktovať.

© 2023 | Honorárny konzulát Dominikánskej republiky v Slovenskej republike | design by Trochu-inak.sk